Aziz Yıldırım'dan olay sözler | HABER AKYAZI - AKYAZININ İNTERNET UYDUSU
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Aziz Yıldırım'dan olay sözler24.04.2018 15:43

Aziz Yıldırım'dan olay sözler

Aziz Yıldırım'dan olay sözler


Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş maçında Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan ve yaşanan olaylar nedeniyle yarıda kalan maçın ardından sarı lacivertlilerde Aziz Yıldırım ve Şekip Mosturoğlu basın toplantısı düzendi.


Bu haber 1103 kez okundu.
Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş maçında Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan ve yaşanan olaylar nedeniyle yarıda kalan maçın ardından sarı lacivertliler basın toplantısı düzenledi.

Başkan Aziz Yıldırım ve yönetici Şekip Mosturoğlu'nun düzenlediği toplantı barkovizyonda maçla ilgili yayınlarla başladı.

Mosturoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

Hafızalarımız tazelemek için görüntüleri verdik. Tolga'ya durduk yere küfür edildiği iddia ediliyordu. Olay tamamen Tolga Zengin'in taraftarla temas etmesiyle başlıyor. Sonra kavga başlıyor. Bu görüntü çok açık. Buna rağmen medya, 3 Temmuz tesiriyle olayı başka şekilde sunmaya çalışıyor. Teknik direktörümüzün kafasına koltuk atılmıştır, oyuncularımız izin alarak soyunma odasına gitmiştir ve hocamızın kafası yarılmıştır. Bu 3 yalan. Sayın Aykut Kocaman, çok iyi niyetli davranmış maçın kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini söylemiştir. Trabzonspor maçı emsal alınmalıdır. Otto Baric'in soyunma odasına gitmesi nedeniyle hükmen mağlup edildiği gibi, bana göre Beşiktaş 3-0 hükmen mağlup ilan edilmelidir. Beşiktaş'ın yaptığı savunmadaki olayların hangisi görüntülerde var.

"BEŞİKTAŞ HÜKMEN MAĞLUP İLAN EDİLMELİ"

Hakem Mete Kalkavan, futbolcuları sahaya davet ediyor. Daha sonra ısrarla Şenol Güneş'i çağırıyor. Gökhan Gönül de sahadan çekildiklerini, hükmen kaybedeceklerini söylüyor. Mete Kalkavan durumu kurtarmak için maçı tatil ilan ettiğini söylüyor. Beşiktaşlı oyuncular disipline sevk edilmedi. İlk defa paylaşacağımız bir şey var... TFF karar vereceği için oraya savunma yapılamıyor. Birinci tezimiz, Beşiktaş'ın hükmen mağlup edilmesidir.

Mete Kalkavan, 2 madde sayıyor. Müsabaka boyunca yaşananlar ve Güneş'in başına madde gelmesi. 57'de tatil ediyor. Futbolculara ve Güneş'e yaptığı hareket: Sahaya gelin. Mete Kalkavan, maçın oynanmaya elverişli olduğunu işaret ediyor. Bu konuda zaten 19. maddenin 6. fıkrasına göre yönetim kurulu karar verecek. Sahaya yabancı madde atıldığı belirtiliyor. Sadece bir kere Quaresma'ya madde geliyor. Maçı tatil edecek bir şey yok.

Mete Kalkavan, Şenol Güneş'in yaralandığını nereden tespit ediyor. Maç temsilcisi Vahap Şimşek'in rapor aldıklarını öğreniyorlar. Vahap Şimşek'in raporuna baktığımızda, 5 dikiş atıldığını görmemiş. Hastaneye gittiğini yazmamış. Mete Kalkavan'a bildirdiğini de yazmamış. 76. maddeye bakalım. Vahap Şimşek'in raporuna bakılması gerektiğini görüyoruz.

HAKEM VE GÖZLEMCİ RAPORU AKTARILDI

Olay bize göre şöyle olmuştur, ne temsilci ne de hakemin haberi olmadan Şenol Güneş'in başına dikiş atılmış ve hastaneye gitmiştir. Emsal olacağını düşündüğümüz iki karara değineceğim. Mardin 47 - Arsinspor maçı... Bu maçta Mardin 47 üstünken Arsinspor kalecisinin yaralanması sonrası müsabakanın devamına karar verilmiş. Bizim maçımızdan farkı nedir? Raporda adalet ve eşitlik ilkesi nedeniyle takım sağlık ekibinin değil 112 Acil'in raporuna göre hareket ettim. Oyuncu sağlığı için soyunma odasına gittim, maçı tatil ettim diyor.

İkinci emsal karar Armutlu Belediyespor - Termalspor maçı. Maçta gözlemci ve hakem var. Gözlemcinin raporu: hakem soyunma odasına girdi, ben de oyunculara baktım. Oyuncunun başında kanama vardı, bunun üzerine hakemin yanına gittim. Hakemin raporu: oyuncuya odun parçası atılmıştır, hastaneye kaldırılmıştır, kafasına 7-8 dikiş atıldığını öğrendim.

Bizim maçta hakem Mete Kalkavan, hiçbirini görmemiştir. İddiasına göre Vahap Şimşek ona bildirmiştir ancak Vahap Şimşek'in raporunda bunlar yok. Eğer maç tatil edildiyse ki bize göre hukuksuzdur. Ettiyse maç kaldığı yerden tamamlanmalıdır.

UEFA'nın bu konuyu soruşturduğu konuşuluyor. Bu karara göre işlem yapacağı söyleniyor. 3 Temmuz'da gördüğümüz UEFA sopasının tezahürüdür. Artık kimse bunlarla tatmin olmamaktadır. FETÖ'nün bir aleti olan bu iletişimin son bulması gerekmektedir. Karar verenleri etkileme gücü yoktur.

Yine tartışılan başka bir konu var... Emsal için en ağır karar verilmesi gerektiği söyleniyor... (Barkovizyonda eski maçlarda yabancı maddelerin atılmasıyla ilgili görüntüler yayınlandı)

AZİZ YILDIRIM'DAN OLAY SÖZLER

Aziz Yıldırım'ın açıklamalarından derlenenler:

Ben genel perspektif içinde konuşacağım. 1995-96 yılıydı. Trabzon'da Bariç'in sırtına bir taş geldi, o da yere düştü, sonra Fenerbahçe takımı sahadan ayrıldı. O gün Haluk Ulusoy, Magnum'la mı vuruldu, düştü, dedi. Fenerbahçe hükmen mağlup ilan edildi, 2 yıl ceza aldı. Sonra 1 yıla indi. 98'de ben geldim, cezaya devam edildi. Sonra biz yine kupada oynamaya başladık.

Otto Bariç'e o gün Türk medyası her türlü hakareti, suçlamayı yaptı. Beşiktaş maçından sonra da Şenol Güneş'in yanlış olduğu yönünde haberler çıktı. Bunun üzerine Şenol Güneş, herkesi suçladı. Şenol Güneş'e olunca hiçbir şey olmayacak, bizimle ilgili olunca herkes her şeyi söyleyebilir. Perşembe günü Sayın Güneş burada tiyatro oynamıştı. Filozofça konuşan, eğitimci bir insandan beklenen maçın devamı için tutum göstermesidir. Ondan sonra da istediği gibi konuşup haklı olurdu. Kafasına dikiş atılmış gibi davrandı, hastaneye gitti. Doktor açıklama yaptı. Beşiktaş, Fenerbahçe'yi 2. yarıda provoke etmeye çalıştı. Tolga Trabzonlu, Şenol Güneş Trabzonlu, Mustafa Pektemek Trabzonlu. 95-96 ve 2010-2011'deki acılarını kendileri her platformda Fenerbahçe'den çıkarmaya çalışıyor. Bunlar artık aradan çekilmelidir.

Şenol Güneş, Bursa'dan bağırıyor, burada hava temiz diye. Sonra Beşiktaş'a geliyor. Fenerbahçe ve Beşiktaş aynıdır. Şenol Güneş değer verdiğimiz bir insan, saygı gösteriyoruz. O saygı göstermiyor. Buraya bordo-mavi giyinip geliyor, seyirciyi tahrik ediyor. Küfüre karşı en çok mücadele eden Aziz Yıldırım ve arkadaşlarıdır. Her zaman karşıyız. Bunları tasvip etmiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı'nın dediği gibi kumpas var. İncelemeler yapılıyor. Son zamanlarda passolig'ten çok miktarda kart alınmıştır, bizim maçlar için. Kale arkalarında 300 tane yeni kart alınmış. Bunlar iyice incelendikten sonra kamuoyu aydınlatılmalı. Oyuncunun boğazını sıkar, hakeme küfür eder, bir şey olmaz. Fenerbahçe'ye olunca milat kelimesi geçer. Fenerbahçe'ye olmazsa kimseye bir şey demeyeceğiz.

Denizli maçı 16 dakika uzadı, 20 kere durdu. Şampiyonluğu kaçırdık. O maç, bugün yaşananlara benziyor mu? O gün bizim lehimize karar verildi mi? Hayır. Trabzon'da otobüs kurşunlandı. Faili bize göre belli. 40 kişiyi öldürmek için kurşunlandı otobüs. Bugüne kadar aydınlanması için Türk kamuoyu ne yaptı? Basın niye üstüne gitmez? Çünkü Fenerbahçe. Fenerbahçe olunca kimse umursamaz. 3 Temmuz'da da bu milat olsun dendi. Fenerbahçe olunca milat...

Trabzon-Sivas maçında Ertuğrul'un kafası yarılınca niye maçı tatil etmedin? Telefonla konuştu ondan sonra tatil etti. Bu konuşmalar dinlensin. Gökhan Gönül'ün konuşmasından sonra tatil ediyor. Otto Bariç'te Fenerbahçe hangi cezayı çektiyse, Beşiktaş da aynı cezayı çekmelidir. Kural ne diyor? Sahayı terk eden 3-0 mağlup olur, bitmiştir. Biz kimseyi tehdit etmiyoruz. Her şeye saygılıyız, TFF'nin de kurulların da bize saygı duyup doğru karar vermesini bekliyoruz. Her şeyi Fenerbahçe üzerinden denemeye kalkmak bir şey kazandırmaz. Camia iyice sıkışmıştır. Bunun kimseye faydası olmaz.

FETÖ SEÇİME KADAR STATLARDA...

Kumpas devam ediyor. FETÖ örgütü, 24 Haziran seçimlerinden dolayı yeni olaylar yapabilir. Bu ülke hepimizin. Sahaya bir şey atılması, küfür edilmesi gibi olayların olmaması için hep beraber çalışmalıyız. Zarar Türkiye'yedir. Yalnızca kulüplere, şahıslara değil. Masada alınan sonuca değil, sahada alınan sonuca saygılıyız. Yarım kalan maçın oynanmasını arzu ediyorlar. Ben de kurallar gereği Fenerbahçe'nin 3-0 kazanması gerektiğini söylüyorum.

Koltuk atıldı dedikleri peruktur, para ve çakmak atılmıştır. Su şişesi de giderken atılmıştır. Olayı algı olarak büyütmek anlamsızdır.

Şekip Mosturoğlu: Rapor ve emsallere göre konuştuk. Bundan sonra ek rapor ortaya çıkabilir, bir şey diyemem. Otto Bariç yapınca numara yapıyor diyenler, benzer olaylar olunca bunlara tahammül olmuyor. Bu çifte standarttır. Beşiktaş'ın tezi olabilir, bizim tezimiz bu. Sonuçta kararı TFF verecektir.

Aziz Yıldırım: Yıllar önce İBB ile Diyarbakırspor maç yaptı. Olaylar çıktı. Diyarbakırspor küme düşürülmeliydi. Fenerbahçe şampiyon olacaktı. Memleket meselesi olduğu için bir şey demedik. Galatasaray - Fenerbahçe maçında hakem düştü, bizim oyuncular kaldırdı. O maç hükmen kazanılsa aynı puandaydık. Böyle şeylere tenezzül etmeyiz. Mehmet Topal, Beşiktaş maçında düştü, başı sargılı devam etti. İstese etmezdi, hastaneye giderdi. Biz bunlara tenezzül etmeyiz. Biz Şenol Güneş'ten bunu beklerdik.

Şekip Mosturoğlu: Organize suç tespit edilirse yargılama yapılacaktır. Başlangıç anını izlediniz. Buradaki her türlü zararın sorumlusu Tolga Zengin'dir. Burada bir daha böyle bir şey yapamayacağını görecek.

Aziz Yıldırım: Tolga Zengin'in annesi vefat ettiğinde bu tribünler onun için başsağlığı adına tezahürat yaptılar. Dua edelim ki o tribünler aşağıya inmedi, çok daha büyüyebilirdi olay.

Şekip Mosturoğlu: Beşiktaş'ın maça çıkmayız sözleri şantajdır. Bizim ne karar vereceğimizi söylememize gerek yok. Bizim artık kabul edebileceğimiz bir durum değil. Tahammülümüz kalmamıştır. Camiamız içinde değerlendiririz.

Şekip Mosturoğlu: Van Persie dil çıkardığı için Beşiktaş yöneticisi suç duyurusunda bulunmuştu. Biz futbolcular için suç duyurusunda bulunmayız. Ama tekrar ediyorum olayları başlatan Tolga Zengin'dir. Maddi zararlarımızla ilgili kendisini dava edeceğiz.

Aziz Yıldırım: Başkanlarla oturup ne konuşacağız? Kurallara uyulmuyor. 1.5 senedir konuşmuyorum. Demba Ba'yı alacağız diyorlar. Şekip Bey, Emenike olayından ceza yedi. Ne konuşacağız? Konuşmak için herkes gerçek kimliğiyle ortada olmalı. Önce herkes samimi olacak, ben demeyecek biz diyecek. Biz o gece geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Hastaneye de gidecektik. Dediler ki gitmeyelim, taraftar var, olay başka yere gider... Onlar Hasan Çetinkaya için Mehmet Topal için geldiler mi acaba? Her şeyi bizden bekliyorlar. Milat hep biz...

Kumpas tespiti sadece bizden olsa, tamam. Bunu Sayın Cumhurbaşkanı söyledi. Bugün bir soruşturma başlatıldı. Bunları hala ciddiye almıyorsak durumun vehametini anlamamışız demektir. Futbol, terör örgütleri tarafından kullanılmaya çalışılan bir fay hattı. Sadece kulüplerin önlem almasıyla çözülecek bir olay değil. Tribünlerin çok uyanık olması lazım.


Etiketler: haberakyazi -aziz - yıldırım'dan -olay - sözler -

Diğer SPOR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.haberakyazi.net/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright